Czy trzeba zwrócić się do zawodowego korektora tekstów?

Słowo pisane jest jednym z najpowszechniejszych kanałów przekazywania wiadomości i nic nie zapowiada jakiejkolwiek zmiany w najbliższym czasie. Za pomocą słowa pisanego porozumiewamy się z rodziną oraz znajomymi na czatach, tworzymy listy zakupów, utrwalamy wiadomości z lekcji, uzupełniamy ankiety, co umożliwia skuteczne realizowanie celów w społeczeństwie.

Częstokroć bezbłędność tekstu, gramatyczna czy co do stylistyki, nie ma istotnego znaczenia dla jego funkcjonalności, jednak czasem zdarza się inaczej. Szczególnie ma to zastosowanie w przypadkach pisania listów motywacyjnych oraz Curriculum Vitae bądź podań, czyli tekstów adresowanych do osób dla nas nieznanych i zatrudnionych przez organizacje, od których chcemy coś otrzymać. Chochliki w tego typu podaniu mogą wpłynąć niekorzystnie na wrażenia czytającego i tok całej sprawy, której dotyczy nieudolnie przygotowany list. Stąd też trzeba sporządzać te pisma w stosownych programach do edycji tekstów, które pozwolą nam uniknąć przynajmniej niektórych pomyłek, i pokazać je komuś sprawdzonemu do przejrzenia.

Jednak co w wypadku tekstu o znacząco większej objętości, który jest pisany z zamiarem możliwego opublikowania? Wówczas nieodzowne jest korzystanie z pomocy wykwalifikowanego korektora tekstów, który za rozsądną cenę zastąpi autora w pracochłonnym przeczesywaniu akapitów w celu znalezienia literówek, a także zagwarantuje, że nasza pisanina nie przyniesie nam wstydu przed ewentualnymi czytającymi.

Podsumowując, dbałość w temacie jakości języka tekstu powinna być stosowna do jego celu oraz długości. Im bardziej ważny i obszerniejszy jest tekst, tym słuszniejszym pomysłem jest wykorzystanie usług wprawnego korektora tekstów.