Nauka kluczem do wygranej

,,Ucz się, ucz, bo edukacja do potęgi klucz! ” – zapewne wielokrotnie usłyszałeś to od osób bardziej wprawionych. Jedni mówią, że okres zdobywania wiedzy jest świetny, a inni, że wspominają go jako najgorszy czas w ich życiu. Jak jest rzeczywiście? Nie można tego stwierdzić, bo wyraźnie widać, że zdania są różne.

Każdy po ukończeniu szkoły wysuwa własną opinię na ten temat. Można zaobserwować, że osoby, które obecnie się uczą nagminnie narzekają, aczkolwiek z drugiej strony na myśl przychodzą wspomnienia mamy, w których tak niesamowicie wesoło wspomina lata przebyte w szkolnej ławce. Zdaje się, że nauczyciele wtedy byli całkiem innymi osobami, a ich nastawienie zdumiewało. Bywały oczywiście osobliwości.

W dzisiejszych czasach też bywają, ale zazwyczaj w odwrotną stronę. Słowo „nauka” jest rozumiana przez każdego inaczej. Potrzeba na to spojrzeć stronniczo. Niektórzy lekcją opisują całe swoje życie. Zdobywają mądrość, którą mogą umieścić w poszczególnej dziedzinie, chociaż nie uważają, że jest to zasługa szkoły. Natomiast są osóbki, dla których edukacja kojarzy się tylko z tonami książek, ocenami wstawianymi do dziennika. Cóż, można by powiedzieć, że w każdym z tych twierdzeń jest trochę racji.

Trzeba pamiętać, że ludziom, którzy edukują się, mają świetne wyniki jest łatwiej w życiu, bo trafić na należyte studia nie jest tak bardzo łatwo. Jeśli ktoś pragnie rozwijać się w kierunku np. medycyny, nauka jest niezbędna, a zdobyta wiedza będzie partnerować przez calutki czas pełnienia swojego zawodu. Żadna omyłka nie jest dozwolona. Osoby, które mają kłopoty z wiedzy, mogą się rozwijać praktycznie. Praca fizyczna przeważa nad umysłową. To jednak nie powinno zrażać młodych osób do zdobywania wiedzy, gdyż z czasem docenią te godziny spędzone na uciążliwym powtarzaniu nudnego materiału na egzamin.

Streszczając: zdobyta wiedza i umiejętności towarzyszą nam nieustannie, a przykładem może być czytanie i pisanie. Edukacja przekazuje sporo kluczy, a jedynie do nas należy decyzja czy ich użyjemy.