Popularny Berlin w niecodziennej odsłonie

Stolica Niemiec to miasto o bardzo bogatej ale i krwawej historii. Realia II wojny światowej doprowadziły do wielkich zniszczeń w obrębie miasta, następnie przez dekady Berlin podzielony był murem na dwie części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest podziwiane przez wielu turystów. Dobrze poznać mniej popularną odsłonę metropolii, aby ujrzeć to miejsce z trochę odmiennej perspektywy.

Osoby pragnące zobaczyć berlińską wersję artystycznej awangardy, koniecznie powinni odwiedzić Kreuzberg, najmocniej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie będzie się szczycić standardowymi zabytkami, lecz na pewno panorama jest ciekawa. Spotkamy tam zdewastowane, stare kamienice obok nowszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione kolorowymi malunkami. Kreutzber znany jest z otwartego ducha oraz tolerancji. Żyje tam mnóstwo osób z całego świata, rasizm nie jest akceptowany, na ulicach zauważamy persony o różnym kolorze skóry, oni żyją w pokoju razem. Znajdziemy tam pełno awangardowych barów, księgarni ciekawymi tomami, salonów z płytami. Miejsce to jest również polecane wegetarianom, na każdym kroku spotkamy restaurację, w której menu nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto również udać się na wycieczkę tropem zburzonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są zachowane jego reprezentacyjne elementy, jednak najlepsze egzemplarze zobaczymy o wiele dalej. W tym celu będziemy potrzebowali pojechać do wschodniej części Berlina, tam klimat jest całkiem inny niż w części zachodniej. Mnóstwo tam szarych, smutnych budynków, które Polakom na pewno przypomną nową płytę. Pełno tam również zniszczonych fabryk pokrytych wielobarwnymi graffiti. Ta obskurna panorama ciekawie komponuje się z kolorowymi częściami muru, przykrytego licznymi muralami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo konwencjonalnych atrakcji. Jednak w trakcie swojej drugiej tam wizyty, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki obecności na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, dostrzeżemy Berlin z całkiem innej strony.